Zbulohet perla më e vjetër në botë

Zbulohet perla më e vjetër në botë

Një perlë 8.000-vjeçare, për të cilën arkeologët thonë se është më e vjetra në botë është gjendur në Abu Dhabi, sipas autoriteteve atje është dëshmi se objektet janë tregtuar që nga koha e neolitit.

Perla natyrale u gjet në dyshemenë e një dhome të zbuluar gjatë gërmimeve në ishullin Marawah, jashtë kryeqytetit të Emirateve të Bashkuara Arabe, e cila zbulon arkitekturën më të hershme në vend.

Gërmimet e Marawah, i cili është i përbërë nga struktura të shumta gurësh neolitikë të shembur, kanë gjetur gjithashtu qeramikë, rruaza të bëra nga guaska dhe guri dhe shigjetat e shkrepura.

Ekspertët e Emiratit besojnë se perlat u tregtuan me Mesopotaminë – Irakun e lashtë – në këmbim të qeramikës dhe mallrave të tjera. Ato gjithashtu ishin të veshur si stoli.

Industria e perlave dikur mbështeti ekonominë e Emirateve të Bashkuara Arabe, por tregtia u shemb në vitet 1930 me ardhjen e perlave japoneze dhe si konflikte tronditën ekonomitë globale.

KOMENTE