Vetëvendosje: Homazhe në përkujtim të 3-vjetorit të rënies së Astrit Deharit

Vetëvendosje: Homazhe në përkujtim të 3-vjetorit të rënies së Astrit Deharit

Aktivistë të shumtë Lëvizjes Vetëvendosje, të prirë nga kryetari, Albin Kurti, sot bënë homazhe pranë varrit të Astrit Deharit, në 3-vjetorin e vdekjes së tij.

Me këtë rast, aktivisti dhe deputeti, Glauk Konjufca tha se Astriti ishte aktivist i dalluar i Lëvizjes Vetëvendosje i dashur me popullin, i vendosur me qëndrimin e i palëkundur me idealin që e kishte. “Duke konstatuar se në dritën e ekspertizës së re, Astriti humbi jetën nga një krim, i cili duhet të zbulohet dhe kriminelët duhet të sillen para drejtësi”, Konjufca tha se jeta e një individi merr statusin e vet sublim atëherë kur arrin të shndërrohet në një simbol të të mirës së përgjithshme, e Astriti e ka arritur këtë status.

Nga ana e tij, babai i Astritit, Avni Dehari, në emër të familjes falenderoi të pranishmit për ardhjen por edhe mbështetjen e vazhdueshme.

Aktivistët vunë lule mbi varrin e Astritit.

KOMENTE