Ushqimet që përmirësojnë shikimin

Ushqimet që përmirësojnë shikimin

Shikimi është një pjesë e rëndësishme e shëndetit të gjithsecilit nga ne. Ushqimet kanë një rol të rëndësishëm në shëndetin e tyre.

Vitamina C, E, A dhe zinku ndihmojnë në uljen e problemeve të syrit me 35%. Më poshtë do të lexoni disa nga ushqimet që kanë një rol të rëndësishëm në shëndetin e syve;

-Specat e kuq

Specat e kuq kanë shumë vitaminë C. Kjo është e mirë për enët e gjakut në sytë tuaj dhe shkenca sugjeron se mund të ulë rrezikun e marrjes së katarakteve. 2. Farat e lulediellit dhe arra- Një kuti me këto fara ose bajame ka gjysmën e sasisë së vitaminës E.

-Bimët jeshile

Lakra jeshile, spinaqi dhe zarzavatet janë të pasura me të dyja vitaminat C dhe E. Këto forma me bazë bimore të vitaminës A ulin rrezikun e sëmundjeve të syrit.

-Patatet e ëmbla

Frutat dhe perimet me ngjyrë portokalli si patatja e ëmbël, karrotat, mango dhe kajsi janë të larta në beta-karotene, një formë e vitaminës A që ndihmon shikimin.

-Mishi shpendëve

Zinku sjell vitaminën A nga mëlçia në retinën tuaj, ku përdoret si pigment mbrojtës i melaninës.

-Vezët

Zinku në një vezë do të ndihmojë trupin tuaj të përdorë lutein dhe zeaxanthin.Ngjyra e verdhë – portokalli i këtyre përbërjeve bllokon dritën e dëmshme blu për të dëmtuar retinën tuaj.

KOMENTE