Ushqimet që parandalojnë infeksionet e shpeshta urinare

Ushqimet që parandalojnë infeksionet e shpeshta urinare

Infeksionet urinare jane ndër infeksionet bakteriale më të shpeshta dhe prekin më së shumti femrat. Këto infeksione mund të bëhen kronike, me një shfaqje rreth 3 herë në vit.

Ushqimet qe rekomandohen dhe ato qe duhet te evitohen:

Nëse funksioni renal është optimal, marrja e mjaftueshme e proteinave cilësore është e domosdoshme.

Ushqime si veza, mishi, peshku, mishi i pulës dhe djathi duhet te jenë prezente në çdo vakt.

Thanat, kumbullat e kuqe dhe vishnje, prodhojnë acid hipurik, i cili rrit aciditetin e urinës. Misri, thjerrëzat, buka, brumrat, kikirikët, dhe arrat gjithashtu rrisin aciditetin në urinë.

Marrja e mjaftueshme e ushqimeve me vitaminë C është e nevojshme për të parandaluar rishfaqjen e

infeksionit. Ushqime të tilla janë agrumet, kivi, luleshtrydhet, specat e kuq.

1 lëng karote me portokall çdo mëngjes është një zgjedhje shumë e mirë për të forcuar mbrojtjen kundër infeksionit.

Çaji i boronicës dhe trëndafilit të egër mund të ndihmojë, edhe pse nuk ka vërtetim shkencor për këtë.

Të evitohet kafeina dhe alkooli.

KOMENTE