Ule presionin e gjakut me këtë pije natyrale

Ule presionin e gjakut me këtë pije natyrale

Rritja e presionit të gjakut është një problem gjithnjë e më i zakonshëm që po prek veçanërisht popullatën e re dhe ndryshimet e temperaturës po kontribuojnë gjithnjë e më shumë në përkeqësimin e kësaj gjendjeje.

Zgjidhja më e mirë për zgjidhjen e problemeve shëndetësore është gjithmonë ajo që nuk përfshin ilaçe. Hibiskusi, veçanërisht çaji nga kjo barishte, është lënë pas dore padrejtësisht në uljen e presionit të gjakut.

Karakteristikat ushqyese të kësaj barishte vijnë nga enzimat, vajërat thelbësorë, vitaminat C dhe flavonoidet dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, zbulon dietologja amerikane Diana McCale, transmeton KosovaPress.

Hulumtimi i saj ka zbuluar që njerëzit me presion të butë të ngritur të gjakut, të cilët pinë çaj hibiskus tri herë në ditë, kanë një presion të ulët të gjakut. Ky çaj gjithashtu mban nën kontroll kolesterolin.

Rezultatet e një studimi, i cili u krye në 100 persona, la madje edhe mjekët të befasuar.

KOMENTE