UEFA dënon Bayernin për shkak të Kosovës

​UEFA ka dënuar Bayern Munich me 10 mijë euro dhe mbyllje të sektorit 124 ku ka qenë e vendosur një pankartë në përkrahje të futbollit të Kosovës, me përmbajtjen “Thuaj jo racizmit. Thuaj po Kosovës”.

Kampioni i Evropës në futboll u dënua me mbyllje të kufizuar të tribunës së stadiumit për ndeshjen e kthimit të çerekfinales së Manchester Unitedit.

“Bayern dënohet për pankartë të paligjshme”, thuhet në vendimin e UEFA-së, transmeton “Sporti1”.

Në ndeshjen e 11 marsit, kundër Arsenalit që ishte e kthimit e paraçerekfinales së Ligës së Kampionëve, klubi “bavarez” ka pasur edhe transparente diskriminuese ndaj komunitetit homoseksual.

KOMENTE