Superliga e kaloi provimin, të gjithë të kënaqur me miqësoren ndaj Suedisë

Superliga e kaloi provimin, të gjithë të kënaqur me miqësoren ndaj Suedisë

Kosova ka pësuar humbje me rezultat minimal nga Suedia në miqësoren e zhvilluar në Doha të Katarit, por ka treguar një paraqitje shumë të mirë, edhe pse përzgjedhësi, Bernard Challandes shumicën e futbollistëve i kishte ftuar për herë të parë në këtë grumbullim.

“Dardanët” gjatë tërë ndeshjes ishin më të mirë se suedezët, duke krijuar edhe disa raste të mira, por që nuk u treguan efikas në finalizim të aksioneve.

Zvicerani Bernard Challandes për ndeshjen ndaj Suedisë i kishte ftuar plot 13 lojtarë nga Superliga.

Challandes, e ka komentuar paraqitjen e futbollistëve të tij pas ndeshjes.

Tani ka ardhur edhe reagimi i trajnerit Bernard Challandes, i cili është i dëshpëruar me rezultatin. “Jam i dëshpëruar me rezultatin, por i kënaqur me paraqitjen dhe me filozofinë”, ka thënë Challandes.

Edhe njohës të futbollit kosovar vlerësojnë se lojtarët e elitës së futbollit kosovar janë paraqitur shumë mirë në këtë ndeshje.

“Futbollistët që luajnë në Superligën e Kosovës kanë treguar formë të mirë dhe janë paraqitur mirë, por edhe me emocione”, ka deklaruar trajneri i mirënjohur kosovar, Bylbyl Sokoli. shtoi ai. “Ishte një ndeshje miqësore, një ndeshje kontrolluese për futbollistët e rinj te Kosova A”, shtoi Bylbyl Sokoli.

“Për më shumë, kjo është një mundësi për menaxherët e futbollit që t’i shikojnë futbollistët dhe t’i plasojnë ata në tregun ndërkombëtar”, vlerësoi trajneri i mirënjohur.

Edhe trajneri tjetër i Superligës, Ismet Munishi, e vlerësoi si tejet pozitive paraqitjen e futbollistëve të Superligës. “Futbollistët e Superligës së Kosovës janë paraqitur shumë mirë. Kjo është shumë pozitive për futbollin e Kosovës, pasi u dëshmua edhe një herë se në Kosovë ka lojtarë që mund të luajnë me Përfaqësuesen”.

Pas ndeshjes ka reaguar edhe drejtori sportiv i Flamurtarit, Arbnor Morina.

“Po bëhen afër katër vjet që po luajnë bashkë Armend Thaqi e Leutrim Bekteshi dhe luajtën mjaft mirë”, ka thënë Morina. “Këta djelmosha, të gjithë, e dëshmuan veten dhe ia ndritën fytyrën Superligës së Kosovës”, vlerësoi më tej Morina. “Aspak nuk u treguam inferiorë ndaj një skuadre mjaft me përvojë”, shtoi ai.

KOMENTE