Rast i veçantë, Përfaqësuesja e Kosovës dominohet nga Superliga

Rast i veçantë, Përfaqësuesja e Kosovës dominohet nga Superliga

Pas një periudhe të gjatë, Përfaqësuesja e Kosovës në futboll dominohet nga lojtarët e Superligës. Në listën e publikuar të martën nga përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes, për miqësoren e vitit të ardhshëm ndaj Përfaqësueses së Suedisë, më shumë se gjysma e lojtarëve janë nga elita e futbollit kosovar.

Prej 25 emrave në listën e Challandesit, 13 prej tyre u takojnë skuadrave të Superligës. Miqësorja ndërmjet Kosovës dhe Suedisë do të zhvillohet më 12 janar në Doha të Katarit. Përfaqësuesja e Kosovës grumbullimin do ta mbajë gjithashtu në Katar, i cili nis më 8 janar.

Ngjashëm si Kosova, edhe Suedia do të paraqitet kryesisht me lojtarë që kandidojnë për një vend tek ekipi A dhe të cilët vijnë nga skuadrat elitare të këtij shteti.

Për Kosovën, kjo do të jetë miqësorja e parë në vitin 2020, derisa Federata e Futbollit e Kosovës ka paralajmëruar se mund të aranzhohet edhe një miqësore tjetër pas katër ditësh, po në Katar.

Në listën e Challandesit, më së shumti futbollistë prej skuadrave të Superligës, kanë Prishtina, Feronikeli dhe Ballkani, që përfaqësohen nga tre lojtarë. Me nga një futbollistë në këtë listë janë Drita, Gjilani, Llapi dhe Trepça ’89.

KOMENTE