Protesta në Shqipëri, mijëra qytetarë kërkojnë largimin e Edi Ramës

Protesta në Shqipëri, mijëra qytetarë kërkojnë largimin e Edi Ramës

Opozita në Shqipëri bashkë me mijëra qytetarë po marshojnë drejt kryeministrisë në Tiranë.

Ata po kërkojnë me ngulm largimin e kryeministrit Edi Rama, për mos reagimmin e tij sipas tyre në luftën kundër korrupsionit dhe angazhimin në rrugën e Shqipërsisë drejt Bashkimit Evropian.

Kryetarja e LSI-se Monika Kryemadhi ka kërkuar zgjedhje të parakohshme, por ka thënë se ata që shitblerjen e votive për të fituar mandatin.

Ajo ka akuzuar se kryeministri actual është i përfshirë në korrupsion, nuk e lufton atë dhe duke mos besuar në zot nuk di as cfarë flet.

Në anën tjetër, kryeministri Edi Rama ka thënë se ata nuk frikësohen, sepse kanë besimin e shumicës dhe ata që po marrin pjesë në protest janë thjesht rroktarë të partive politike.

Në protest po merr pjesë edhe kryetari i PD-se, Lulzim Basha.

KOMENTE