Presidenti Thaçi: Mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është unike

Presidenti Thaçi: Mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është unike

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkruar në profilin e tij se mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është unike, si nga republikanët, po ashtu edhe nga demokratët.

Ky është postimi i plotë i tij:

Sot zhvillova një takim përmbajtjesor me miqtë e Kosovës, senatorët amerikanë, Ron Johnson dhe Chris Murphy. Mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është unike, si nga republikanët, po ashtu edhe nga demokratët. Partneriteti ynë me SHBA-në ka qenë dhe mbetet vendimtar në çdo proces për Kosovën. Kjo mbështetje do të vazhdojë edhe në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili do të përfundojë me njohjen e Kosovës nga Serbia dhe anëtarësimin tonë në NATO, BE dhe OKB. HTH

KOMENTE