Pranverë e zjarrtë me derbin lokal, Drita apo Gjilani ‘sundojnë’ qytetin

Pranverë e zjarrtë me derbin lokal, Drita apo Gjilani ‘sundojnë’ qytetin

Stinori pranveror në futboll do të fillojë të dielën në mënyrën më të mirë të mundur, pasi pritet të shënojë numër të madh të shikuesve.

Kjo është e sigurt sidomos në përballjen në Gjilan, pasi takohen dy rivalët e vjetër lokal Drita dhe Gjilani.

Drita vjen pas eliminimit në garën për Kupën e Kosovës, ndërsa kujtojmë se në sezonin 2017/18 ishte kampion i Kosovës dhe i Super Kupës. Kjo ka rëndësi për të kaltërit dhe tifozët e zëshëm ‘Intelektualët’, pasi kanë shumë pak kohë nga trofet e fituara dhe mund të jenë shtysë dhe besim në skuadrën e tyre.

Por, këtë vit Drita nuk është e njejta pasi ka ngecje në të gjitha garat dhe është prapa Gjilanit në renditjen tabelare.

Në anën tjetër të kuqtë e Gjilanit edhe pse pa trofe janë më komod dhe kanë treguar një pjekur gjatë stinorit vjeshtor, sikurse edhe në kampionatet e kaluara.

Ajo çfarë ndodhë në fushën e blertë ka pak rëndësi, kur është në pytje atmosfera dhe rivaliteti në tribina.

Të dy tifo grupet, ‘Intelektualët’ e Dritës dhe ‘Skifterat’ e Gjilanit kanë një motiv dhe dëshirë për koreografitë dhe atmosferën e së dielës në stadiumin e qytetit dhe këtë e kanë dëshmuar ndër vite.

Në kampionat Drita dhe Gjilani janë takuar 26 herë, secila skuadër ka nga 9 fitore dhe 8 ndeshje kanë përfunduar me barazim.

Aktualisht, Gjilani është në pozitën e katërt me 27 pikë, tri më shumë se Drita që është në pozitën e gjashtë me 23 pikë.

KOMENTE