Policia arreston të dyshuarit për plaçkiten e shqiptarëve në autostradën Nish-Vrajë

Policia arreston të dyshuarit për plaçkiten e shqiptarëve në autostradën Nish-Vrajë

Pjesëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme në

Vrajë

arrestuan V.S. (1963) nga ky qytet, për shkak të ekzistencës së bazave të dyshimit se ai ka kryer veprat penale të grabitjes dhe prodhimit të paligjshëm, mbajtjes, mbajtjes dhe trafikimit të armëve dhe eksplozivëve, thuhet në raportin zyrtarë të policisë në Vrajë, transmeton Titulli.com

Sipas këtij raporti dyshohet se më 27 dhjetor 2020 në orët e para të mëngjesit në autostradën Nish-Vrajë afër fshatit Prevalac me një automjet pasagjerësh duke përdorur targa false dhe blinker, përgjoi dhe ndaloi një makinë Audi me targa të huaja, me të cilën po udhëtonin dy udhëtarë, një shtetas i Maqedonisë Veriore dhe tjetri një shqiptar, transmeton Titulli.com.

Raporti i policisë sqaron se V.S. i cili, dyshohet se ishte me një uniformë kamuflazhi, u prezantua si oficer policie dhe duke kërcënuar me armë u mori para dhe celularë.

Gjatë kontrollit në shtëpinë familjare të të dyshuarit, policia gjeti një pushkë automatike, një pistoletë, municion, dy bomba, një letërnjoftim zyrtar, një uniformë kamuflazhi, blinker dhe një kapak fantazmë, përcjellë Titulli.com.

Me urdhër të Zëvendës Prokurorit të Prokurorisë Themelore Publike në Vrajë, i dyshuari u mbahet në paraburgim deri në 48 orë dhe ai do të sillet në Prokurori me një kallëzim penal.

Në orët hershme të mëngjesit në autostradën Nish-Vrajë më 27 dhjetorë të vitit 2020 janë ndaluar dy shqiptarë me një veturë me targa të Gjermanisë dhe u patë raportuar se u janë vjedhur 10 mijë euro.

Siç raportonte gazeta serbe “Blic”, sulmin e kanë bërë disa persona që janë shtirur si policë.

Ata thuhet se kanë ndalur veturën dhe me automatik të veshur me uniforma i janë afruar veturës dhe udhëtarëve u kanë marrë rreth 10 mijë euro, përcjellë Titulli.com.

KOMENTE