Për herë të parë në histori, Anglia po ndërton statujë për futbollisten e suksesshme

Për herë të parë në histori, Anglia po ndërton statujë për futbollisten e suksesshme

Një karrierë 32-vjeçare gjatë së cilës u shënuan 980 gola do të festohet nga zbulimi historik i statujës së parë të një futbollisteje femër.

Historia e Lily Parr do të përkujtohet me një statujë prej bronzi të madhësisë së jetës, e krijuar nga skulptori Hannah Stewart, i cili do të shfaqet në Muzeun Kombëtar të Futbollit në Mançester në fillim të muajit të ardhshëm.

Parr luajti për Dick, Kerr Ladies, një ekip i përbërë nga punëtorë në një fabrikë municionesh në Preston, pas së cilës u emërua. Është një nga ekipet më të hershme të grave në Angli. Ajo luajti nga 1919 deri më 1951.

Nivelet e pjesëmarrjes së femrave u rritën gjatë Luftës së Parë Botërore dhe karriera e Parr filloi në një kohë kur loja e grave hodhi në hije atë të burrave. Ajo gjithashtu luajti në ndeshjen inauguruese ndërkombëtare të femrave midis Anglisë dhe Francës në vitin 1920.

Karriera e Parr vazhdoi për Preston Ladies. Ajo ishte një sulmuese e majtë jashtë, e cila ishte e armatosur me një nga të shtënat më të fuqishme në lojë.

KOMENTE