Një turiste humb jetën te Liqeni i Gjenevës, shkak stuhia

Një turiste humb jetën te Liqeni i Gjenevës, shkak stuhia

Një grua është mbytur në Liqenin e Gjenevës pasi barka me të cilën po lundronte u përmbyt për shkak të goditjes nga stuhia. Lajmin e bëri të ditur policia zvicerane.

Një burrë që ndodhej në të njëjtën barkë me gruan e mbytur arriti të notonte dhe më vonë i hodhi dy fishekzjarrë nga një barkë tjetër për të kërkuar ndihmë.

Burri i tha policisë se gruaja ishte duke kaluar transit nëpër Gjenevë dhe se stuhia i kishte zënë në befasi. Policia dhe shërbimet e emergjencës shkuan me shpejtësi në vendin e ngjarjes. Më vonë, zhytësit e nxorën trupin e gruas nga liqeni.

Stuhia shkaktoi dëme material edhe në rajonin francez, Haute-Savoie, ku një turist 51-vjeçar gjerman mbeti i vdekur pasi u godit nga një dru që u rrëzua.

Reshjet e mëdha të shiut dhe erërat e fuqishme i dëmtuan shumë barka që po merrnin pjesë në një garë, por asnjë person nuk u lëndua.

KOMENTE