Mos e hudhni lëvoren e portokallit, vepron si magji në trupin tuaj

Mos e hudhni lëvoren e portokallit, vepron si magji në trupin tuaj

Lëvorja e portokallit është e pasur me veti medicinale, kështu që nuk duhet të humbni të gjithë atë potencial. Me të, për shembull, ju mund të përgatisni një çaj të fuqishëm, veçanërisht për ata që kanë migrenë dhe ose kolesterol të lartë.

Qërimi i portokallit mund të krahasohet me lëvozhgën e mollës kur bëhet fjalë për vetitë medicinale.

Marrja e rregullt e tij optimizon traktin tretës. Ajo largon gazrat, urthin, skuqjen e acidit dhe të përzierat, gjithashtu ndihmon në ekuilibrin e oreksit.

Eksperimentet tregojnë gjithashtu se ky produkt natyral është shumë i dobishëm në luftën kundër kolesterolit dhe triglicerideve, madje edhe te njerëzit që vuajnë nga këto kushte për shkak të peshës së tepruar të trupit.

Dhe çaji mund të pasurohet me karafil, i cili është anti-inflamator dhe antioksidues (parandalon plakjen e qelizave). Përveç trajtimit të migrenave dhe uljes së kolesterolit, çaji i lëvozhgës portokalli me karafil ka shumë përfitime të tjera.

Për shembull, ajo adreson:

Artriti

Acidi urik i tepërt

Ndalon problemet e zorrëve

Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut)

Ethet

Dobësi

Gurë në veshka

Ulçera, mbipesha

Përveç gjithë kësaj, është tretës dhe anti-inflamator.

KOMENTE