Limonata që largon stresin dhe kthen disponimin

Limonata që largon stresin dhe kthen disponimin

Shafrani është bimë e cila është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze dhe atë Ayurvedic me shekuj të tërë, ndërkaq edhe shkenca e sotme dëshmon se është një prej ilaçeve më të fuqishme natyrale.

Vetitë e veta të forta mjekësore mund të përdoren për trajtimin e shumë problemeve shëndetësore, duke përfshirë aneminë, kancerin, sëmundjen e Alzheimerit, gurët në fshikëz, gripin, diabetin, diarrenë, hemorroidet, inflamacionin e nyejve, osteoartritin, bronkitin, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, arterosklerozën, etj.

Përveç kësaj është dëshmuar shkencërisht se shafrani përmirëson shëndetin mendor, pasi përbërësi i vet kryesor, curcuma përmirëson disponimin, largon stresin dhe trajton depresionin.

Përbërësit:

Katër lugë gjelle rrënjë e freskët shafrani. Gjysmë gote lëng të freskët limoni. Pesë gota ujë. Tri lugë gjelle mjaltë. Dy lugë çaji xhenxhefil

Përgatitja:  Vloni ujin, përzieni xhenxhefilin dhe shafranin në një kavanoz qelqi, ndërkaq hidhini sipër ujin e vluar dhe lëreni ashtu për pak minuta dhe më pas shtojini mjaltin. Përziejeni dhe pastaj shtoni lëngun e limonit. Lëreni të ftohet dhe shijojeni.

KOMENTE