Ky është lojtari i vitit në Evropë, e shpall UEFA

Ky është lojtari i vitit në Evropë, e shpall UEFA

UEFA ka ndarë çmimin për lojtarin e vitit të kaluar në Ligën e Kampionëve. Ky çmim ka shkuar për qendërmbrotjësin e Liverpoolit, holandezin Virgil Van Dijk.

28-vjeçari ishte njëri nga lojtarët kryesor të Liverpoolit që e fituan edhe Ligën e Kampionëve për herë të gjashtë në histori të klubit.

Van Dijk e fitoi këtë  çmim në garë më rivalin e tij Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

Për holandezin kjo ishte hera e parë që e fiton çmimin si futbollisti i vitit në Evropë.

KOMENTE