Kosova “dridh” Bullgarinë, e mposht në shtëpinë e saj

Kosova “dridh” Bullgarinë, e mposht në shtëpinë e saj

Kosova ka arritur ta mposhtë Bullgarinë me rezultat 3-2, në ndeshjen e zhvilluar në Sofje, në kuadër të fazës së grupeve për kualifikimet për kampionatin Euro 2020.

Të parët që kaluan në epërsi ishin djelmoshat e Bernard Challandes në minutën e 14’ me Milot Rashicën. Bullgaria e barazoi rezultatin në minutën e 43’ me Popovin. Vedat Muriqi e riktheu baraspeshën e lojës në minutën e 64’ duke e barazuar rezultatin në 2-2.

Për golin e fitores u desh të pritej deri në minutën e 93’, ishte Elbasan Rashani pas një super asistimi të Milot Rashicës.

Kosova tani pas tri ndeshjeve pozicionohet në vendin e tretë me pesë pikë nga tri ndeshje të zhvilluara. Ndeshja e parë  në Prishtinë, ndërmjet Kosovës  dhe Bullgarisë kishte përfunduar me rezultat 1-1.

Kosova nuk ka pësuar humbje që 14 ndeshje, duke i fituar 9 ndeshje dhe pesë barazime në të gjitha garat.

KOMENTE