Historike: Gjilani përfaqëson Kosovën në Evropë, Drita kampione – SC Gjilani nënkampion

Historike: Gjilani përfaqëson Kosovën në Evropë, Drita kampione – SC Gjilani nënkampion

Superliga e Kosovës në futboll ka përfunduar sot, dhe kampione e kampionatit 2019/2020 është FC Drita, kurse SC Gjilani i dyti si nënkampion.

Këtë titull skuadra kaltër e bardh e kishte siguruar një javë më parë falë pikëve të grumbulluara përgjatë gjithë kampionatit, ndërsa ndeshja e sotme ndaj Ballkanit në Suharekë u mbyll me fitore të vendasve, 2:1.

Skuadrën e ka uruar i pari në zhveshtore, trajneri i Dritës, Ardijan Nuhiu, duke i dëshiruar suksese të mëtutjeshme futbollistëve.

Fjalët Emocionale të trajnerit Ardian Nuhiu, drejtuat futbollistëve të Drita FC.💪💙

Gepostet von Visar Beqiri am Sonntag, 26. Juli 2020

Fitore të rëndësishme ka shënuar edhe SC Gjilani në udhëtim ndaj Flamurtarit, duke siguruar biletën për në Evropa Ligë.

Për herë të parë në histori, klubi kuq e bardhë do të marrë pjesë në garat evropiane si nënkampione e Superligës, ndërsa Drita si kampione në Ligën e Kampionëve.

Kjo është një ngjarje historike e futbollit gjilanas, pasi tashmë “Intelektualët” dhe “Skifterat” do ta prezantojnë futbollin kosovar në arenën ndërkombëtare.

Kjo është tabela përfundimtare e kampionatit 2019/20.

KOMENTE