Haradinaj ka bërë homazhe në Reçak

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka bërë homazhe në kompleksin memorial në Reçak, duke thënë se kjo maskarër ka qenë moment i kthesës për Kosovën. Me këtë rast janë përkujtuar dhjetëra viktima të njërit prej sulmeve më makabre të forcave serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Besohet se pikërisht masakra e Reçakut, ka qenë moment i kthesës kur Komuniteti Ndërkombëtar dhe Bota demokratike në përgjithësi, janë bindur në natyrën kriminale të regjimit të Millosheviqit.

Prandaj përvjetori i kësaj masakre, mbetet njëri prej momenteve më të dhimbshme dhe më domethenëse në historinë më të re të Kosovës.

http://www.rtklive.com/?id=2&r=55455

KOMENTE