Drita me hapa të sigurtë drejt titullit kampion

Drita me hapa të sigurtë drejt titullit kampion

Kf.Drita ka bërë një tjetër hap të rëndësishëm drejt titullit kampion, derisa në kuadër të xhiros së 26-të ka triumfuar ndaj Besës në Pejë me rezultat 0-2.

Golat u shënuan në pjesën e parë, kur për mysafirët shënuan Haxhi Neziraj dhe Astrit Fazliu. Gjatë gjithë ndeshjes, Kf.Drita pati iniciativë dominuese në pjesën e parë, duke bërë presion e krijuar raste. Pjesa e dytë ishte më e qetë, por mysafirët kishin krijuar komoditet nga dy golat e epërsisë.

E kjo fitore ishte e veçantë edhe për një arsye tjetër, përpos tri pikëve të plota.Kf.Drita kishte plot 16 vite që nuk e kishte shijuar fitore në stadiumin “Shahin Haxhiislami”.

Këtë e kishte në memorie edhe kryetrajneri i Dritës, Bekim Isufi, pasi ishte lojtar dhe po atë vit fitoi titullin kampion me bardhë e kaltërit.

“Fitore e vështirë, por e rëndësishme. Në Pejë nuk kishim fituar që nga koha kur Drita e pati fituar titullin e kampionit, në vitin 2002. Sot, luajtëm mirë në pjesën e parë, krijuam epërsi prej 2:0, por në të dytën ishim krejt ndryshe”, deklaroi Isufi pas ndeshjes.

Por, përkundër fitores, trajneri Isufi u tregua i matur në deklaratën e tij, pasi shtoi se deri në fund të kampionatit duhet fituar gradualisht çdo lojë dhe pikë.

“Fusha e mirë lejoi lojë të mirë, pasi erdhi në shprehje kualiteti i lojtarëve të Dritës. Atë që kemi punuar gjatë tërë javës, futbollistët e aplikuan mirë në fushë. Për renditjen do të flasim në fund të kampionatit, pasi ne i marrim ndeshjet një nga një”, përfundoi Isufi.

Drita me fitore ndaj Besës ka përforcuar pozitën e parë dhe tani ka 50 pikë, teksa pejanët mbeten në zonën e barazhit. Kf.Drita ka gjashtë pikë më shumë se Prishtina, por kryeqytetasit kanë një ndeshje më pak të zhvilluar dhe nesër takohen me Flamurtarin.

/Elife Sherifi/

KOMENTE