Bashkimi merr tri pikë në tavolinë ndaj Kikës, kjo është arsyeja

Bashkimi merr tri pikë në tavolinë ndaj Kikës, kjo është arsyeja

Bashkimi nga Koretini dhe Kika nga Hogoshti luajtën baras në ndeshjen derbi të xhiros së 17-të të Ligës së Parë.

Megjithatë, skuadra e fundit në tabelë, Bashkimi do të marr pikë të plota dhe jo nga 1 pikë si do t’i takonin për rezultatin e barabartë. FFK ka pranuar ankesën e Kikës kundrejt skuadrës kundërshtare që kishte aktivizuar futbollistin që nuk kishte të drejtë të luaj.

Me dy pikët e fituara pas ankesës, Bashkimi do të ngjitet në vendin e 15-të duke lënë mbrapa Vllazninë e Pozhoranit.

Ky është postimi i plotë i klubit Bashkimi në profiling zyrtar në Facebook:

“Ndeshja ndërmjet KF Kikës dhe KF Bashkimit e zhvilluar të dielen më 24.02.2019 regjistrohet me rezultat zyrtar 0:3 në të mirë të KF Bashkimit.

Sekretari i klubit Ilir Berisha kishte rishikuar të gjitha buletinët e këtij kampionati deri më tani dhe kishte dyshime se lojtari i KF Kikës Lirian Ferati nuk kishte të drejtë të paraqitet në ndeshjen në mes KF Kikës dhe KF Bashkimit për shkak të numrit të kartonëve të verdhë. Në bashkëpunim me kryetarin e klubit Arsim Rapuca kishin analizuar thellësisht propozicionet e garave gjegjësisht nenet 53 dhe 58, rregulloren disciplinore, si dhe të gjithë buletinët që nga java e parë deri në të gjashtëmbëdhjetën. Ata ishin të bindur se konform propozicioneve të garave sulmusi kryesor i KF Kikës Lirian Ferati nuk kishte të drejtë të paraqitet në ndeshjen e javës së XVII, por i njëjti u paraqit dhe kjo bëri që KF Bashkimi të paraqes ankesë në organet përkatëse të FFK-së brenda afateve ligjore.

Komisioni i ankesave Brenda Federatës së Futbollit të Kosovës konstatoi sot me vendimin e tyre që interpretimi ynë i rregullores ishte i skatë, pra konstatoi që lojtari i KF Kikës Lirian Ferati nuk ka pas të drejt paraqitje në ndeshjen ndaj nesh dhe konform nenit 58 të propozicionit të garave e regjistroi ndeshjen e javë së XVII me rezultat 0:3 për KF Bashkimin.

KOMENTE